Πρώτες βοήθειες και για παιδιά

Υποδεχτήκαμε σήμερα στο σχολείο μας, τη Διασωστική Ομάδα Νέστου. Όλοι οι μαθητές μας, όχι μόνο εκπαιδεύτηκαν στη θεωρία και την πράξη των πρώτων βοηθειών αλλά και διδάχθηκαν μέσω αυτών την αξία της αλληλοβοήθειας και της προσφοράς.

Ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές να εφαρμόσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες που απέκτησαν, αλλά και να εμπνευστούν από τη δράση των επαγγελματιών διασωστών. Μέσα από αυτήν την εμπειρία, οι μαθητές κατάλαβαν πόσο σημαντικό είναι να είναι προετοιμασμένοι και να μπορούν να ανταποκριθούν σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης, ενώ ταυτόχρονα ενισχύθηκε η αίσθηση κοινότητας και αλληλεγγύης στο σχολικό περιβάλλον. Αυτές οι εμπειρίες ενισχύουν την ανθρωπιστική συνείδηση και δημιουργούν ένα περιβάλλον εμπιστοσύνης και ασφάλειας μέσα στο σχολείο.

Ευχαριστούμε πολύ τον πρόεδρο της Διασωστικής Ομάδας Νέστου, κ. Ευθύμη Μαγαρισιώτη, και την ομάδα του για την παρουσία τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στο σημαντικό έργο τους.

Πρώτες βοήθειες και για παιδιά