Καλλιεργώντας στην αυλή του σχολείου μας

Στο πλαίσιο μιας πρωτοβουλίας που συνδυάζει την εκπαίδευση και την οικολογία, το σχολείο μας υποδέχθηκε με χαρά τη δωρεά έξι καρποφόρων και οπωροφόρων δέντρων από τα φυτώρια Καζάκου.

Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών και τις οδηγίες της κ. Δήμητρας Καζάκου, τα παιδιά μας ανέλαβαν ενεργό ρόλο στη φύτευση αυτών των δέντρων μαθαίνοντας, έτσι, για τις βασικές αρχές της φύτευσης και φροντίδας τους.

Πέρα από την αισθητική βελτίωση του προαύλιου μας, αυτά τα δέντρα προσφέρουν ένα περιβάλλον όπου τα παιδιά μπορούν να μάθουν για την φύση, την αειφορία και τη βιοποικιλότητα, ενώ η παρουσία των φρούτων προσφέρει μια ευκαιρία για την εκμάθηση καλών διατροφικών συνηθειών.

Ευχαριστούμε πολύ τα φυτώρια Καζάκου για την ευγενική τους προσφορά και ευχόμαστε αυτή η πρωτοβουλία να προσφέρει οφέλη τόσο στην παρούσα όσο και στις επόμενες γενιές.

Καλλιεργώντας στην αυλή του σχολείου μας